image
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Užitečné odkazy > Akce.cz

Akce.cz


Historická benediktinská knihovna

Místo
Klášter 1, 66461 Rajhrad
Datum konání
Stálá akce
Typ

Prohlídka interiéru restaurované historické benediktinské knihovny s osmnácti tisíci knihami.

Více

Odkaz Josefa Jambora městu Tišnovu

Místo
Brněnská 475, 66601 Tišnov
Datum konání
Stálá akce
Typ

Více

Expozice Vladimíra Menšíka

Místo
Palackého náměstí 9, 66491 Ivančice
Datum konání
Stálá akce
Typ

Expozice Vladimíra Menšíka v Ivančicích byla otevřena 9. října 1999 k nedožitým 70. narozeninám významného ivančického rodáka. Nyní je přemístěna do nových prostor historické budovy Staré radnice. Je sestavena z osobních věcí, rodinných fotografií, dokumentů, fotografií z mnoha filmů, ve kterých známý herec účinkoval. Po celou dobu prohlídky nás provází hlas tohoto nezapomenutelného komika, baviče, konferenciéra a především skvělého herce.

Více

Historie a příroda Tišnova a okolí

Místo
Jungmannova 80, 66601 Tišnov
Datum konání
Stálá akce
Typ

Více

Expozice Věk lovců a mamutů

Místo
Dolní Věstonice
Datum konání
Stálá akce
Typ

Archeologická expozice podává přehled poznatků o archeologických lokalitách ze starší doby kamenné, které byly zkoumány v katastrech Dolních Věstonic a sousedního Pavlova. Světovou proslulost věstonickému nalezišti přinesly systematické výzkumy, které v letech 1924–1938 prováděl Karel Absolon. K jeho nálezům patří také jedinečná Věstonická venuše, soška ženy z pálené hlíny.

Více

Zámecká knihovna

Místo
Zámek 1, 69201 Mikulov
Datum konání
Stálá akce
Typ

Více

Wenz Gröll

Místo
Zámek 1, 69201 Mikulov
Datum konání
Stálá akce
Typ

Wenz Gröll se narodil 2. 8. 1889 v Bavorech, navštěvoval gymnázium v Mikulově. V letech 1909 - 1913 vystudoval ve Vídni Vysokou školu užitých umění (Hochschule für angewandte Kunst). Od roku 1919 do roku 1951 působil jako učitel kreslení ve Vídní, kde 8. 11. 1969 zemřel. Vrcholné období jeho tvorby leží ve dvacátých letech, v období zajetí krajinou dětství. „Bavory”, „Rodičovský dům v Bavorech”, „Cesty mezi poli k Mikulovu do školy”, „Pálava”, „Období šesti prázdninových dnů v Klentnici”, „V domě rodičů své ženy”. V roce 1994 vnučka malíře, paní Gertrude Gröll, darovala soubor obrazů a kreseb z tohoto období muzeu v Mikulově. „Tento dar je zamýšlen jako příspěvek ke vzájemnému pochopení a porozumění. Obrazy mého dědečka se vrací tam, odkud vzešly a kam podle mého mínění náleží.”

Více

Vinohradnictví a vinařství + obří sud

Místo
Zámek 1, 69201 Mikulov
Datum konání
Stálá akce
Typ

Nová vinařská expozice Regionálního muzea v Mikulově má nyní tři části. Je to především Zámecký sklep s největší raritou muzea - obřím vinným sudem z roku 1643, potom „Tradiční vinařství na Moravě” a nakonec galerie historických vřetenových lisů. Podařilo se tak vytvořit ucelenou expozici o tradičním vinařství, která je umístěna v historických interiérech a všechny prostory jsou propojeny tématicky, koncepčně i prostorově. Bezkonkurenčně nejstarším sbírkovým předmětem ve vinařské sbírce Regionálního muzea je renesanční obří sud na víno z roku 1643. Jeho stavbu si objednal majitel mikulovského panství Maximilián kníže z Dietrichsteina (1596-1655), nástupce Františka kardinála Dietrichsteina (1570-1636). Do sudu hodlal ukládat víno, vybrané jako daň od poddaných, kteří měli pronajaté jeho vinice.

Více

Římané a Germáni v kraji pod Pálavou

Místo
Zámek 1, 69201 Mikulov
Datum konání
Stálá akce
Typ

Expozice Římané a Germáni v kraji pod Pálavou, umístěná ve veřejnosti dosud nepřístupných sklepních prostorách zámku, přibližuje prostřednictvím archeologických nálezů život na Moravě v prvních staletích našeho letopočtu. Její první část představuje kulturu Římanů, kterou ilustrují výrobky římskoprovinciálních dílen. Nechybí ani ukázky předmětů, které jsou spojeny s pobytem římských legií na našem území. Součástí expozice je také rekonstrukce podpodlažního vytápění - hypokausta. Ve druhé části jsou prezentovány nálezy, které dokumentují kulturu místního obyvatelstva v době římské na našem území - germánského kmene Svébů. V idealizované rekonstrukci germánské chaty a ve vitrínách jsou umístěny předměty každodenní potřeby: keramické nádoby, kostěné hřebeny, jehlice, spony apod. Způsob, jakým Germáni pohřbívali své mrtvé, přibližují rekonstrukce dvou hrobů vybavených artefakty z mikulovského pohřebiště. Ve vitrínách jsou pak umístěny typické nálezy, které byly ukládány do žárových hrobů: keramické nádoby, zbraně, nože, spony, skleněné korále a jiné. Vrcholem celé expozice je prezentace unikátního souboru nálezů z hrobky germánského velmože ze 2. století, objevené na konci osmdesátých let u Mušova. Jedná se o jeden z vůbec nejbohatších hrobů na našem území. Obsahoval celou řadu zlacených opaskových kování, zbraní, římských bronzových, skleněných i keramických nádob. Výjimečný je právě množstvím předmětů římského původu a dokladuje také vysokou úroveň germánského řemesla.

Více

Od gotiky po empír

Místo
Zámek 1, 69201 Mikulov
Datum konání
Stálá akce
Typ

Expozice, připravená v roce 1997 Moravskou galerií v Brně z jejích sbírek pro výstavní prostory Regionálního muzea v Mikulovském zámku. Záměrem tvůrců bylo prostřednictvím nejhodnotnějších a nejzajímavějších muzejních exponátů představit vývoj životního stylu od gotiky po počátek 19. století. Na rozdíl od klasických zámeckých instalací, jejichž cílem je vytvořit iluzi úplného zámeckého interiéru, jedná se o muzejní pojetí, vyzdvihující jednotlivé umělecké předměty, charakterizující výtvarný sloh dané doby. Slohové rozpětí expozice se váže k historii zámku (od gotického hradu přes renesanční období s kardinálem Františkem Dietrichsteinem, barokní s častými návštěvami Marie Terezie v Mikulově po připomenutí pobytu Napoleona Bonaparte). V rámci těchto období expozice tvoří reprezentativní obraz uměleckého řemesla a vývoje bydlení, vítaný návštěvníky zámku a využívaný školami pro svoji vzdělávací kvalitu.

Více