V jihovýchodní části zámku s nachází jevišovická kuchyně z mladšího renesančního období stavebního vývoje zámku vybavená kuchyňským nádobím, rošty a rožni.
VíceVýběrová prohlídka s detailním odborným výkladem o zahradě, o zeleni na nádvořích zámku a v interiérech a dále o okolním krajinářském lesoparku.
VíceCelkem 25 interiérů přibližuje v náznaku vytříbenou kulturu zámeckého bydlení z konce osmnáctého a z různých období století devatenáctého.
VíceExpozice se snaží přiblížit procesy utvářející v čase měřeném na stovky milionů let ,"kamennou tvář" přírody a vztahy mezi organickými a anorganickými složkami životního prostředí.
VíceExpozice si klade odvážný cíl - představit návštěvníkům přírodu regionu v co největší pestrosti organismů i typů přírodního prostředí.
VíceStálá expozice sakrálního gotického a barokního umění ze sbírek Jihomoravského muzea ve Znojmě představuje reprezentativní kolekci děl sochařů a malířů, tvořících ve zdejším prostředí od doby posledních Přemyslovců až po osvícenství 18. století.
VíceArcheologická expozice dává ucelený obraz o pravěkém, raně historickém a středověkém osídlení jižní a severozápadní Moravy.
VíceV roce 2006 Moravské zemské muzeum zakoupilo jednu z největších soukromých sbírek u nás, sbírku Františka Vildomce. Soubor obsahuje řadu světově proslulých unikátů, mezi které patří zvláště "Venuše" z Hlubokých Mašůvek, střelická váza a další.
VíceSbírka lidového nábytku Etnografického ústavu Moravského zemského muzea v Brně patří svým počtem a hodnotou k nejvýznamnějším v českých zemích. Vznikala od konce 19. století. Dokládá nábytkové vybavení venkovských obydlí v 19. a 20. století, informuje o výzdobě nábytku, o výtvarných schopnostech vesnických truhlářů na Moravě, v Čechách i v jiných zemích.
VíceArcheologické nálezy ukazují, že Jevišovice a jejich okolí byly osídleny v průběhu celého pravěkého vývoje i když z některých období (např. starší doba kamenná) máme zatím relativně málo nálezů, což může být stavem výzkumu. Rozhodující zásluhy o záchranu archeologických památek z této oblasti mají především notář Jaroslav Palliardi a řídící učitel František Vildomec. J. Palliardi v době svého působení v Moravských Budějovicích soustředil svůj archeologický zájem na okolí Jevišovic, zejména na Starý Zámek. Podle statigrafického uložení kulturních vrstev vytvořil dodnes platnou chronologii eneolitu (pozdní doby kamenné) pro střední Evropu. Světoznámé jsou také nálezy F. Vildomce z Hlubokých Mašůvek (venuše) a ze Střelic (váza). Výhodná poloha, dobré klimatické a půdní podmínky byly hlavním předpokladem trvalého osídlení Jevišovic a okolí od pravěku do současnosti.
Více
Vážany 95
682 01 Vyškov
Po: 13:00 - 18:00 hod.
St: 08:00 - 10:00, 16:00 - 18:00 hod.