image
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Užitečné odkazy > Akce.cz

Akce.cz


Hustopečské trhy

Místo
Dukelské nám. 94, 69301 Hustopeče
Datum konání
Stálá akce
Typ

V roce 1323 jsou Hustopeče zmiňovány jako trhová ves. Výhodná strategická poloha na hranici tří zemí z nich učinila významnou stanici tzv. Uherské cesty, po níž byl hnán dobytek z Uher na západ. Hustopeče se záhy staly důležitým obchodním centrem a prosluly zejména svými dobytčími trhy, které se odehrávaly na předměstí – v části zvané Böhmdorf (Česká Ves). V expozici trhů se návštěvník seznámí s hustopečským trhovým řádem, s třicátkovým úřadem a s dalšími výhradně hustopečskými specifiky, k nimž patřilo např. pěstování lékořice a následná výroba a prodej pendreku.

Více

Stálá vinařská expozice

Místo
Dukelské nám. 94, 69301 Hustopeče
Datum konání
Stálá akce
Typ

Stálá vinařská expozice se nachází v autentických sklepních prostorách (v tzv. mokrých sklepech) domu U Synků. Můžete si zde prohlédnout předměty, které v minulosti sloužily k ošetřování vinice a k výrobě a uskladnění vína. Expozice je doplněna panely o dějinách vinařství v Hustopečích, o původu vinařské kultury na Hustopečsku a o současné rajonizaci, o způsobu pěstování a odrůdách révy vinné.

Více

Velkomoravské Pohansko

Místo
Pohansko 206, 69002 Břeclav
Datum konání
Stálá akce
Typ

Nová archeologická expozice.

Více

Víno napříč staletími

Místo
Zámek 1, 69201 Mikulov
Datum konání
Stálá akce
Typ

Nová stálá vinařská expozice.

Více

Verbo et exemplo

Místo
Zámek 1, 69201 Mikulov
Datum konání
Stálá akce
Typ

Expozice rekapituluje slavnou minulost mikulovské kapituly a připomína, že tento významný církevní úřad v Mikulově i nadále sídlí a existuje.

Více

T. G. Masaryk

Místo
Zámecké nám. 27, 69501 Hodonín
Datum konání
Stálá akce
Typ

Tomáš Garrigue Masaryk je bezesporu nejvýznamnějším hodonínským rodákem, proto není divu, že jediná profesionální stálá expozice na území České republiky se nachází právě zde. Není, jak by se dalo očekávat, v Masarykově rodném domku, neboť ten byl zbořen již v 19. století, ale v prostorách barokního zámečku Masarykova muzea v Hodoníně, kde byla slavnostně otevřena 18.5. 1997. Základním motivem je stále se rozšiřující Cesta Masarykovým životem od dětství přes studia a působení ve Vídni, vědeckou a politickou činnost v letech 1882–1918, prezidentství, rodinný život až po úmrtí v roce 1937 a odkaz. Průběh Cesty je na rozhraní nejdůležitějších životních etap přerušován symbolickými branami poznání, různé úseky expozice jsou uvedeny Masarykovými výroky vepsanými do zdí. Vzhled interiéru jednotlivých částí expozice je přizpůsoben jednotlivým obdobím Masarykova života od stylizované kovárny až po pracovnu prezidenta republiky. Během prohlídky si návštěvník může prohlédnout předměty vztahující se k Masarykovi nebo ke členům jeho rodiny.

Více

Od Doubravy po Javořinu

Místo
nám. Bartolomějské 41, 69801 Veselí nad Moravou
Datum konání
Stálá akce
Typ

Vlastivědná sbírka, uložená v muzeu ve Veselí nad Moravou, pochází většinou z okolí města Veselí nad Moravou a z Horňácka. Archeologické nálezy uložené v muzeu dokládají kontinuitu osídlení Veselí a nejbližšího okolí od starší doby kamenné až po dobu hradištní. Historický materiál postihuje dějiny Veselska od doby založení veselského hradu, události doby husitské až po současnost.

Více

Prohlídka skanzenu

Místo
Bzenecká 671, 69662 Strážnice
Datum konání
Stálá akce
Typ

Expozice situované do vybraných objektů seznamují návštěvníka se způsobem života a bydlení lidu jak v horských oblastech Slovácka, tak v úrodné části Pomoraví, kde je velká část hospodaření rolníků založena na pěstování vinné révy. Ukázka vinohradnických staveb a jejich zařízení, která je doplněna vinohradem představujícím pěstování vína od nejstarších dob po současnost, je jedinou expozicí svého druhu na našem území. Řemeslná výroba je zastoupena kovárnou z Lipova a tkalcovskou dílnou z Nové Lhoty na Horňácku. Zajímavá a starobylá je i vstupní budova do muzea, která pochází z roku 1612 a je přestavěna v barokním slohu.

Více

Stálá expozice

Místo
Úprkova 601, 69501 Hodonín
Datum konání
Stálá akce
Typ

Stálá expozice prezentuje veřejnosti díla zakladatelské generace spolku Sdružení výtvarných umělců moravských a díla výtvarníků regionu jihovýchodní Moravy od konce 19. století po současnost.

Více

Prohlídka zámku

Místo
Zámecká 1, 69605 Milotice
Datum konání
Stálá akce
Typ

Státní zámek Milotice, nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury. Zámecká instalace nabízí pohled do životního stylu a zvyklostí posledních majitelů rodu Seilern-Aspang.

Více